Загострення бідності в Україні – виклик для відновленння України від наслідків агресії рф

Facebook Поділитись
Загострення бідності в Україні – виклик для відновленння України від наслідків агресії рф

Рівень бідності в Україні продовжує зростати, створюючи додатковий тиск на економіку, яка вже перебуває під впливом воєнних дій. За даними Світового банку, станом на травень 2024 року близько 29% українців жили у бідності. Основні причини – руйнування економічної (енергетичної, цивільної, транспортної тощо) інфраструктури внаслідок повномасштабної агресії рф. Ця тенденція, за прогнозами аналітиків, погіршуватиметься.

Економічне зростання України до 2025 року може скласти лише 2-3%, що відповідає песимістичним прогнозам міжнародних організацій. Заплановане зростання ВВП у 2025 році на 2,7% (за нещодавно прийнятим бюджетом) після падіння на 29% у 2022 році сигналізує про продовження економічної стагнації.

Про ці виклики йшлося на засіданні Антикризового штабу стійкості економіки в умовах воєнного стану, організованого УСПП. У заході взяли участь представники урядових структур, бізнесу, наукової спільноти – Національної академії наук, та профспілок. Учасники обговорили ключові аспекти: демографічну кризу, ситуацію на ринку праці та платоспроможність населення як важливий драйвер внутрішнього економічного відновлення.

Однією зі стратегічних ініціатив є затверджена Кабінетом Міністрів Стратегія демографічного розвитку до 2040 року (розпорядження КМУ № 922-р) та План її реалізації на 2024–2027 роки (розпорядження КМУ № 1091-р). Однак експерти наголошують, що низка важливих пропозицій бізнесу та громадських організацій не були враховані у цих документах та бюджеті 2025 року.

Соціальні стандарти занизькі для економічного відновлення

Поточний проєкт бюджету «заморожує» прожитковий мінімум на рівні 2 920 грн та мінімальну зарплату – 8 000 грн. Це, на тлі підвищення податкового навантаження (4015-IX), спричинить подальше зниження платоспроможності населення та ослаблення внутрішнього ринку.

Експерти зауважують, що жодна зі стратегічних програм не передбачає чітких кроків для поетапного подолання бідності. Це створює ризик подальшої втрати людського капіталу, що негативно позначиться на довгостроковій економічній стабільності країни.

Ризики зростання держборгу

Дефіцит бюджету залишається значним: 47% дохідної частини у 2025 році планується покрити за рахунок зовнішніх фінансових джерел, що підвищить рівень державного боргу до 102% ВВП. Для порівняння, максимальним для країн із перехідною економікою вважається показник до 64% ВВП.

Президент УСПП Анатолій Кінах підкреслив, що для забезпечення економічної стійкості потрібна більш амбітна урядова програма з акцентом на розвиток високотехнологічних галузей, зокрема оборонно-промислового комплексу (ОПК), переробної промисловості, локалізації виробництва, сприятливих умов для  залучення саме приватних інвестицій – як зовнішніх, так і внутрішніх.

Рекомендації бізнесу та експертів

Антикризовий штаб підготував Рішення із конкретними рекомендаціями щодо зміцнення економіки, яку направлять до парламенту, РНБОУ, Офісу Президента та Уряду. Ключові пропозиції включають:

  • Розробку Програми (Плану) дій Уряду на 2025 рік із чіткими економічними пріоритетами.
  • Підтримку галузей із високою доданою вартістю.
  • Заходи для посилення внутрішнього ринку та зростання платоспроможності населення.

Україна потребує швидких та системних програмно-цільових дій - відповіді на виклики бідності, економічної стагнації та демографічної кризи для забезпечення довгострокової стійкості в умовах війни та повоєнного відновлення.