Лічені дні залишилися до кінця 2012 року. Непростим він був для української економіки – реальний сектор знову опинився в полоні кризових явищ, які прийшли з Європи. З іншого боку – бізнес змушений був пристосовуватися до нових податкових й митних правил, змін в українському законодавстві, яких цьогоріч було немало. Які настрої й очікування напередодні нового 2013-го панують в діловому середовищі? Чи вдалося виконати намічені на початку року плани та що повчального дав бізнесу 2012-й? На ці та інші питання нам відповіли провідні українські промисловці і підприємці/em>.
Ігор Сотніков, виконавчий директор компанії «Вікоіл Лтд»
У цьому році ми підписали великий контракт з Єгиптом на проведення там масштабного геодезичного дослідження. В Україні продовжуємо досліджувати два родовища корисних копалин, наступного року плануємо освоїти ще кілька. Плани на цей рік ми виконали, в цілому задоволені цьогорічним успіхом, який дозволяє з оптимізмом дивитися у майбутнє. Вдячні УСПП за консультаційну допомогу, за сприяння у виході на міжнародний ринок.
Роман Ярема, голова правління Львівського локомотиворемонтного заводу
2012 рік для нашого підприємства був дуже успішним, ми наростили виробництво у порівнянні з минулим роком на 30 мільйонів гривень. Цього року вдало освоїли так звану кар’єрну тему, почали ремонт відповідних електровозів, що дало можливість збільшити кількість робочих місць (вкрай важливо в нинішній кризовий період). Наступного року плануємо збільшити обсяг виробництва щонайменше на 15%. Працюємо завжди на випередження, на основі довгострокового плану розвитку, тому криза нас не лякає.
Олександр Козіс, голова правління Української автомобільної корпорації
На нашу роботу дуже негативно вплинуло рішення Росії запровадити утилізаційний збір з автомобілів. Частину планів на території України ми виконали, відкрили великі автомобільні салони в Одесі, Кременчуці, в Луганську, двоповерховий у Києві, що є для нашої країни новою справою. Що стосується виробничих потужностей, очікуваного результату ми не отримали. Головною причиною, яка завадила розвитку нашої компанії, вважаємо низьку платоспроможність українців, високі кредитні ставки банків, які в цьому році значно зросли. Очікуємо, що в 2013-му ситуація покращиться, хоча все залежатиме від того, які закони прийматиме український парламент. І в цьому питанні ми сподіваємося на допомогу УСПП.
Валентин Макаренко, генеральний директор компанії «Укрметко Лтд»
Початок 2012 року вселяв оптимізм. Кон’юнктура на світових ринках для українських металургів була більш-менш сприятливою. З середини року ситуація в галузі погіршилася, різко знизився попит на гірничо-металургійну продукцію. Тому плани на цей рік, на превеликий жаль, не виконані, дуже прикро, що цьому в певній мірі зашкодили деякі вітчизняні міністерства, які в адміністративному порядку заборонили експорт металобрухту. Тенденції, які нині спостерігаються на світовому ринку металургії, дають нам погані перспективи на 2013-й, але ми не збираємося здаватися.
Сергій Лісковський, президент корпорації «Украгрохімхолдинг»
Для вітчизняного агропромислового комплексу цей рік був успішним, незважаючи на те, що цьогоріч на 20% була менша врожайність зернових. На світових ринках домінував процес випередження попиту над пропозицією, що було на руку українським аграріям. Завдяки цьому наша компанія отримала непогані прибутки, які плануємо витратити на інші напрями діяльності «Украгрохімхолдингу», а саме – на виробництво мінеральних добрив, в будівельну галузь. Ці напрями «пробуксовують» у тому числі й через те, що ставки банківських кредитів є непідйомними. Сьогодні банки пропонують гривневі кредити під 35-40% річних! Важко знайти таку галузь, діяльність якої змогла б нині погасити такі відсотки. І це головна загроза.
Іван Петухов, президент групи компаній «Адамант»
Зараз наша галузь потерпає від тиску органів місцевого самоврядування, які не дають розвивати нові напрями, перш за все – широкосмуговий доступ до Інтернету. Заважають наміри національного регулятора контролювати IT-галузь. Телекомунікаційний бізнес – єдиний в країні, що стрімко розвивається. Півтора року тому рівень широкосмугового інтернет-доступу складав 34%, на сьогодні ця цифра сягає 50%. В Європі, до прикладу, цей показник становить 70%. А це не просто цифри, це можливість розвивати електронне урядування, дистанційно отримувати адміністративні послуги, словом, це дуже вагомий показник для країни в цілому. Для того, щоб IT-ринок ефективно розвивався, треба протидіяти будь-яким спробам його зарегулювати, він має вільно працювати. Над чим і збираємося трудитись у наступному році.