Експерти УСПП не схвалюють ліквідацію НКРЕ та Нацкомпослуг і вносять свої пропозиції

Facebook Поділитись
Експерти УСПП не схвалюють ліквідацію НКРЕ та Нацкомпослуг і вносять свої пропозиції

Реальність проблем з газопостачанням в опалювальний період сьогодні стає все більш очевидною. Незважаючи на введення Урядом надзвичайного стану в енергетиці, формування при КМУ антикризового енергетичного штабу та аналогічних штабів при кожній ОДА України, дієвість і ефективність заходів по заміщенню та економії природного газу, що здійснюються регіональними ТКЕ, викликає сумніви. Сьогодні зусилля усіх гілок влади, бізнесу та громади потрібно спрямувати на забезпечення фактично виживання економіки і країни в цілому у холодний зимовий період, зазначили на черговому засіданні Комісії УСПП з розвитку енергетики та енергозбереження, яке відбулося 3 вересня 2014 року у київському офісі УСПП.

Учасники висловили стурбованість занадто різкими і десь навіть непродуманими з точки зору реалізації рішеннями влади щодо реформування сфери енергетики. Зокрема, неоднозначну оцінку викликала ліквідація НКРЕ та Нацкомпослуг і створення нового єдиного регулятора в сферах енергетики та комунальних послуг. При загальній позитивності передачі в одні руки усіх важелів у близьких за своєю суттю сферах енергетики та комунальних послуг, на перший план виходять такі негативні моменти цього рішення, як відсутність положення про нового регулятора, а також неминучість ослаблення регуляторних функцій на перехідний період, що є безумовно шкідливим з огляду на необхідність швидких дій в сфері теплової енергетики, спрямованих на економію газу та інших енергоресурсів. Зокрема, зволікання із виконанням у перехідний період таких функцій регулятора, як ліцензування компаній, може заблокувати впровадження регіонами заходів з економії енергоресурсів та звести нанівець роботу антикризових енергетичних штабів, створених при кожній ОДА з метою забезпечення стабільного проходження Україною опалювального сезону 2014-2015 в умовах дефіциту газу.

Члени Комісії відмітили, що в нинішніх умовах повного цейтноту та дефіциту коштів необхідно шукати економію енергоресурсів, у першу чергу природного газу, там, де це принесе максимальний і найбільш швидкий результат. Зокрема, аналіз заходів у тепловій енергетиці показує, що спрямування усіх зусиль та коштів на підприємства ТКЕ може дати економію лише 1 млрд. м3 газу, спроби «вижати» більше приведуть до елементарного обмеження теплопостачання та масового застосування населенням електричних нагрівальних пристроїв, що з врахуванням стану електричних мереж та критичної ситуації в електроенергетиці, пов’язаній із зупинкою вугільних шахт в зоні бойових дій, призведе до проблем ще й з електроенергією  – країна ризикує залишитись і без тепла, і без світла.

Найбільший ресурс економії (на рівні 5 млрд. м3) може забезпечити впровадження невідкладних заходів з енергозбереження в сфері енергоспоживання населення. Для їх реалізації необхідно переглянути підходи до енергозбереження у владних кабінетах та здійснити перерозподіл наявних коштів, спрямувавши їх на дешеві кредити для населення під переобладнання індивідуальних котелень.

Значні зусилля повинні бути спрямовані на інформування населення щодо ходу антикризової кампанії, направленої на забезпечення безболісного проходження опалювального сезону; роз’яснення можливих проблем з почерговим відключенням електроенергії для населення, яке передбачається розпорядженням 372-р Кабінету Міністрів України, та необхідності активної позиції кожного в справі економії енергоресурсів; допомоги населенню у виборі найбільш ефективних методів енергозбереження у кожному конкретному випадку та інформування про можливі технічні рішення, пільги і варіанти фінансування. З цією метою Комісія виступає з ініціативою звернутися до керівництва держави, провідних інформаційних агентств, власників телевізійних каналів з пропозицією організувати на телебаченні та радіо щоденні 15 хвилинні інформаційні передачі за участі представників влади та експертів, з освітлення проблем енергозбереження.