Країні потрібні невідкладні серйозні заходи з стабілізації курсу гривні. Буквально цього тижня необхідно провести засідання експертної ради за участі керівництва НБУ та уряду стосовно курсової політики. На фоні безпрецедентного падіння національної валюти люди повинні знати, що Національний банк та керівництво країни робить все необхідне для «заспокоєння» курсу. Адже в нас 60-70% споживацького попиту залежить від імпортної продукції, а падіння курсу вже призвело до зростання цін. Таку думку висловив голова парламентського об’єднання «Економічний розвиток», президент УСПП Анатолій Кінах.
«Зрозумілі внутрішні і зовнішні загрози – анексія Криму, збройні провокації Російської Федерації, агресивні дії сепаратистів на сході країни, тривала рецесія вітчизняної економіки, які зумовлюють нестабільність валютно-курсової політики. Але справа НБУ – здійснювати заходи, які сприяють упорядкуванню курсу, захищають населення від невмотивованих різких коливань, що відразу викликають паніку, зростання цін та соціальну напругу. Валютні резерви центробанку існують в тому числі для підтримки прогнозованого курсу гривні і згладжування надмірних коливань. Сподіваюся, цих резервів могло б вистачити до приходу міжнародних кредитів, за які так наполегливо бореться країна», – вважає голова парламентського об’єднання.
На його думку, заходи з стабілізації гривні є надзвичайно актуальними і мають бути дієвими, продуманими та обґрунтованими. Банківська справа в багатьох нюансах ґрунтується на довірі населення, яке легко зруйнувати і дуже складно поновити. З початку року спостерігається зростання відтоку депозитів близько 27% в доларовому еквіваленті. Необхідно зупинити загрозливі для банківської системи та економіки процеси, зміцнити довіру населення та суб’єктів господарювання до банків, знизити курс до економічно обґрунтованих 10 грн. за долар і максимально сприяти його стабілізації.
«На нараді, про яку йдеться, треба поговорити про доцільність безконтрольного рефінансування банків з боку НБУ, сумнівну обов’язковість слідувати вимогам МВФ про ринкове формування курсу без використання валютних резервів. Так чи інакше, але заходи з стабілізації курсу мають бути здійснені негайно, що дозволить знизити соціальну напругу, переконає суспільство, що хоча ускладнення соціально-економічної ситуації не уникнути, ситуація керована і світло в кінці тунелю є», – підсумував Анатолій Кінах.