
Жодна актуальна реформа неможлива без чесного, конструктивного, постійно діючого, з високою взаємною відповідальністю діалогу між владою та громадськими об’єднаннями за участі міжнародної спільноти. Налагодити цей діалог, зробити його висновки, ініціативи основою суспільних змін, відійти від декларацій на тему консолідації, а започаткувати конкретні соціально-економічні, культурні проекти на підставі об’єднання суспільства – більш актуального завдання нині в країні немає. Саме така думка була висловлена більшістю учасників Національного форуму «Трансформація України», який відбувся сьогодні в Києві. Його ініціаторами, організаторами та активними учасниками стали представники громадських організацій, об’єднань бізнесу, освіти, культури, науки, духовенства, міжнародної спільноти, дипломатичних місій.
Як наголосив предстоятель Української греко-католицької церкви Патріарх Святослав, суспільні сили країни самоорганізуються, їм потрібен формат плідної дискусії, і честю церкви є докласти до цього зусиль. Цей форум має стати постійно діючим, таким, що залучає кращих з українського суспільства, а також представників влади для формування умов розвитку сучасної конкурентоспроможної України.
«В основі української національної ідеї має бути ствердження сучасних європейських цінностей – верховенства права, свободи слова, якості життя громадян, конкурентоспроможної економіки. У світлі безпрецедентних соціально-економічних, політичних, воєнних викликів, які постали перед нашою державою, налагодження широкого, рівноправного, взаємовідповідального діалогу влади і суспільства є життєво необхідною справою», – висловив думку голова Антикризової ради громадських організацій, президент УСПП Анатолій Кінах.
«Демократія і є постійним діалогом, – переконаний голова представництва Європейського Союзу в Україні Ян Томбінські, – діалогом, який передбачає не суперечки, не протиставлення однієї частини суспільства іншій, а розуміння, відхід від стереотипів, партнерську допомогу. В молодих країнах ЄС, в тому числі Польщі, Литві є досвід подолання кризових явищ методом суспільної дискусії, і Україні варто його вивчити».
Вирішено, що форум на національному та регіональному напрямках буде працювати за принципом секторів, які охоплюватимуть бізнес-клімат, сільське господарство, енергетику, освіту та науку, судову систему, соціальний захист, розвиток громадянського суспільства, адаптацію країни та економіки до умов ЄС, регіональний розвиток тощо. Триває формування експертних робочих груп за секторальним напрямами.
Були вирішено підтримати ініціативу Антикризову раду громадських організацій з розробки та впровадження Програми трансформації України, для чого створити робочу групу за участі українських та міжнародних експертів.
Учасники форуму наголошували на необхідності високої динаміки діалогу та системних змін, оскільки напрацювання стратегії розвитку країни, програми її модернізації не терплять зволікань. Форум займатиметься постійним громадським моніторингом і контролем змін сфери державного управління, судової системи, правоохоронних органів, економіки, виходячи з того, що нині суспільство вкрай негативно сприймає імітацію реформ, імітацію конкретної глибинної роботи з подолання кризи, переходу до сталого розвитку.
Наголошено, що склад Наглядової ради форуму відкритий для нових учасників. Вирішено наступне засідання Національного форуму провести в грудні ц.р. та присвятити його розвитку громадянського суспільства. За підсумками форуму буде підготовлена заява, яку направлять вищому керівництву держави та представникам міжнародної спільноти.