Машинобудування потребує державної підтримки

Facebook Поділитись
Машинобудування потребує державної підтримки

Попри усі економічні негаразди,  Харківська область,  як і вся Україна,  все ще  утримують  достатньо високі позиції у міжнародних рейтингах конкурентоспроможності за показниками здатності до інновацій, якості науково-дослідницьких інститутів. Потрібні лише сконцентровані системні дії держави та бізнесу для виходу з кризи, реалізації нашого величезного  економічного потенціалу. Про це йшлося на розширеному засідання Антикризової ради громадських організацій та правлінні УСПП, яке відбулося минулого тижня у Харкові.

Загальнонаціональна соціально-економічна криза боляче торкнулася й Харківської області, враховуючи, що її конкурентоспроможність знизилася через втрату традиційних ринків Росії та наближеність до території АТО, з підприємствами якої область мала сталі коопераційні зв’язки. За підсумками січня-липня 2015 року індекс промислової продукції становить 82,8 % ( 22 місце по Україні). Знизилося надходження інвестицій в економіку області.

«Віддаючи належне багатьом сферам харківської промисловості, ми хочемо зупинитися на машинобудівному комплексі, оскільки саме вони  – заводи ім. Малишева, «Турбоатом», «Хартрон», «Електроважмаш»,  Харківське  авіаційне підприємство, інші   –  складають славу вітчизняної індустрії. На жаль, за січень-липень ц.р. падіння виробництва в машинобудуванні на Харківщині склало 27%. Основною причиною цього ми вважаємо відсутність цільових державних програм відродження та подальшого розвитку української індустрії взагалі та її секторів – ОПК, літакобудівного комплексу, ракетно-космічного, транспортного, енергетичного машинобудування», – наголосив президент УСПП Анатолій Кінах.

На його думку, розвиток  економіки області стримує  відсутність  стратегії зниження залежності високотехнологічних галузей промисловості України від імпорту з РФ. Залучення кредитних ресурсів за доступною ціною для бізнесу є неможливим. Продовжують діяти «драконівські» норми за експортно-імпортними операціями, які зробили «вагомий внесок» у серйозне скорочення експорту цього року. Недостатнім є  рівень готовності підприємців до діяльності в умовах започаткування зони вільної торгівлі України з ЄС з 1 січня 2016 року. 

«Антикризова рада громадських організацій та УСПП наполягатимуть на суттєвому покращенні підприємницького клімату в державі, упорядкування податкової, регуляторної, кредитної політики, окремої підтримці  експортноорієнтованих підприємств.  Крім того, треба  прислухатись до ініціативи харків’ян та «надати старт» створенню за галузевим принципом потужних інтегрованих науково-виробничих структур, що об’єднані спільним ринком, інноваційних регіональних кластерів», – наголосив президент УСПП А.Кінах.  

На розширеному засіданні вирішено підтримати проект  заснування інноваційного регіонального аерокосмічного кластеру «Мехатроніка» (з ініціативи низки провідних харківських підприємств та наукових закладів –  ПАТ «ФЭД», Харківське державне авіаційне виробниче підприємство, ПАТ «ХАРТРОН», Національний аерокосмічний університет ім. Жуковського, Харківський авіаційний інститут тощо). Проект має  забезпечити  доступ виробників  до інновацій і нових технологічних рішень, призвести до створення нових висококваліфікованих робочих місць у галузях промисловості; покращення  зовнішньоекономічної інтеграції,  спрощення доступу учасників кластера до фінансових ресурсів.

Вимоги  щодо посилення державної підтримки машинобудівного комплексу України, а також його харківської частини внесено в Антикризову програму спільних дій влади і бізнесу.