На сході України може бути створений хімічний кластер

Facebook Поділитись
На сході України може бути створений хімічний кластер

Розширене засідання Антикризової ради громадських організацій та правління УСПП, що відбулося нещодавно в Харкові, ретельно розглянуло пропозиції щодо розвитку підприємництва та відновлення промислового комплексу Харківщини.

«Основою економічного розвитку є інвестиційні ресурси, оскільки вітчизняна промисловість, і харківська тут не виняток, потребує засобів для реконструкції, освоювання новітніх технологій, завоювання зовнішньоекономічних ринків, навчання персоналу працювати в умовах вільної торгівлі з ЄС. В тому контексті багато запитань до держави – в країні має бути  сприятливий та стабільний діловий клімат, а права та інтереси інвестора та власника мають бути надійно захищені», – переконаний президент УСПП Анатолій Кінах.

На його думку, багато залежить  і від ініціативи промисловців та науковців на місцях. В Харкові не чекають наказів з центру, а намагаються самотужки вирішити проблеми доступу до інвестицій, системного економічного розвитку. Один з таких проектів – «Створення кластеру хімічної промисловості та можливості регіонального економічного розвитку на території Харківської, Донецької та Луганської областей» представила директор харківського науково-дослідного інституту основної хімії Ірина Довгалюк.

За її словами, запропонований проект сприятиме зміцненню  економічної безпеки країни, зниженню імпортозалежності економки і зростанню її експортного потенціалу.  Харківській науково-дослідний інститут основної хімії здатний забезпечити галузь неорганічної хімії розробками, які  не мають світових аналогів. Пілотним проектом може стати створення промислового парку на базі Слов'янського содового заводу. Участь інституту  як наукового ядра хімічного кластера знизить витрати інвестора вже на етапі будівництва, уніфікуючи інфраструктуру, мінімізувавши логістичні витрати майбутнього виробництва, передбачивши кооперацію між підприємствами, задіявши енергоефективні технології. Однак,за словами авторки концепції, без підтримки держави ця ініціатива не може бути реалізована.

Антикризова рада громадських організацій підтримала ідею створення кластеру та вирішила звернутися до уряду відпрацювати  спеціальний закон  з  формування кластерної промислової політики і створення механізмів державного управління нею.  В цьому документі має бути передбачено  встановлення макроекономічних пріоритетів для підприємств, які генерують високу додану вартість та конкурентоспроможній валовий продукт;  надання підтримки стратегічно важливим галузям; встановлення ефективних механізмів підтримки фундаментальної і прикладної науки; надання реальних можливостей системі  державно-приватного партнерства.