Потрібні дуже динамічні системні заходи Верховної Ради, Кабінету міністрів, Національного банку України у постійному партнерстві з діловим співтовариством, щоб подолати кризові явища в соціально-економічній сфері та вийти на підготовку та виконання середньострокової стратегії економічного розвитку. Ситуація в країні є настільки ризикованою, що будь-які зміни підприємницького, податкового клімату мають бути ретельно виваженими, такими, що в першу чергу допомагають виробнику працювати та мінімізують негативні наслідки. Таку думку в ході круглого столу «Система електронного адміністрування ПДВ в повному режимі: перші підсумки» висловив голова Антикризової ради громадських організацій, президент УСПП Анатолій Кінах.
«Економічна стагнація в країні наростає. За підсумками першого півріччя падіння ВВП склало 16,3 %, промислового виробництва – 20,5 %, загального експорту – 35,9%, експорту в ЄС – 36,3%. Середня зарплата в Україні складає 136 євро, що є менше, ніж в Молдові, Білорусі та РФ. В такій ситуації є неприпустимим змиритися з системним вимиванням обігових коштів підприємств, а саме такий недолік ми вбачаємо найбільш серйозним в започаткованому з липня механізмі електронного адміністрування ПДВ», – наголосив Анатолій Кінах.
В свою чергу голова Державної фіскальної служби України Роман Насіров пояснив, що електронне адміністрування ПДВ є ефективним засобом боротьби з зловживаннями, такими як податкові ями, маніпуляції з підакцизними товарами, контрабанда, відхід від податків.
«Ті, хто працює чесно, не мають платити за тих, хто працює по-чорному. Що стосується недоліків системи електронного адміністрування, ми вважаємо, що певні недоліки були вже виправлені здійсненими законодавчими змінами та будуть виправлятися надалі», – підкреслив Роман Насіров.
Представники промислової спільноти та Державної фіскальної служби наголосили на важливості поглиблення діалогу між ними, налагодження дієвого зворотного зв’язку. Президент УСПП Анатолій Кінах висловив стурбованість тим, що реформування податкової системи відбувається непрозоро. Нині профільними міністерствами перед новим фіскальним роком готуються зміни до Податкового кодексу країни, і це – без активної участі громадських бізнесових об’єднань.
«ДФСУ готує свої пропозиції до мінфіну, щоб в вересні зусиллями парламенту вони увійшли в Податковий кодекс. Справа в тім, що в головному фіскальному документі держави треба багато що поправити – у сфері акцизного податку, ренти, податку на прибуток тощо. Нам потрібне стабільне податкове середовище, яке дає можливість ефективно адмініструвати податки і виключити подвійні тлумачення, а тому – зловживання. Безумовно, працюючи над вдосконаленнями системи, ми дуже розраховуємо на конкретний діалог з платниками податків, промисловцями та підприємцями», – повідомив голова ДФСУ Роман Насіров. Він запевнив ділову спільноту, що протягом 10 днів фахівці служби проаналізують підсумки опитування підприємців з проблем електронного адміністрування ПДВ, усі пропозиції ділової спільноти щодо вдосконалення системи.
Промисловці та податкові фахівці висловилися за постійне продовження змістовного діалогу та комунікацій.