
Внутрішній ринок України, що знаходиться зараз у стані «замерзання» (падіння торгівлі на 22%), гостро потребує стимулів для розвитку та укріплення. Закони економіки, що діють всюди однаково, свідчать, що саме розвинутий внутрішній ринок, його висока платоспроможність створюють стимули для подальшого розвитку економіки, й навпаки. Відродження промислових потуг, зростання споживчого попиту із паралельним підвищенням платоспроможності населення – ось що є нині дуже актуальним. Всього цього досягти реально, але лише виваженими та планомірними кроками. Треба вивести бізнес з тіні ( а там, за офіційними даними, знаходиться 42% економіки), прийняти прозору та стимулюючу податкову реформу, підняти платоспроможність населення, що впала в рази, підтримувати самозайнятість, малий та середній бізнес тощо. На цьому акцентував президент УСПП, голова Антикризової ради громадських організацій Анатолій Кінах на розширеному засіданні у Києві.
«У нас вже є позитивні приклади, коли, спираючись на вітчизняний потенціал, підприємства досягали успіху. До прикладу, Трипільська ТЕЦ модернізувалася на 90% за рахунок вітчизняного виробництва, й наразі працює дуже ефективно та справно. Що заважає піти цим же шляхом іншим енергетичним потужностям? Величезною є зношеність основних фондів на «Укрзалізниці», в той же час простоюють потужні вітчизняні заводи транспортного машинобудування. Потрібно зменшувати залежність ззовні, самим виробляти те, що ми вміємо виробляти або спроможні швидко до цього перейти», – зазначає президент УСПП.
Для ілюстрації він привів цифри. Нині зовнішньоекономічний борг (сюди входить і гарантований державою) складає 80% ВВП. Це багато, але не було би критично, якби залучені кошти витрачались на розвиток економіки, промислових потужностей. «Проївши» кредити, за деякий час країна опиниться ще в гіршій ситуації, ніж до цього.
На жаль, в країні немає жодної системної державної програми стимулювання економіки, погалузевого реформування, економіко-технічних розрахунків взаємозалежностей сфер економіки тощо.
«Громадськими організаціями підприємців створена Антикризова програма спільних дій влади та бізнесу. Там якраз і йде мова про невідкладні рішення на кінець 2015 і весь 2016 рік, що, на думку сотень експертів – практиків і науковців – могло б «перезапустити» вітчизняну економіку. Розраховуємо, що влада має дослухатись до цих пропозицій. Час втрачено, і разом з ним – багато можливостей. Закликаємо до спільної роботи з бізнесом», – каже Анатолій Кінах.
В УСПП переконані, що, до прикладу, що сучасна промислова політика на державному рівні активізує роботу суміжних галузей, які забезпечать робочими місцями сотні тисяч українців. Також має існувати система мотивацій для виробника – наприклад, ту частину прибутку, яка спрямовується на оновлення фондів, переобладнання, впровадження новітніх технологій, треба звільнити від оподаткування.
«Для того й існують системи управління господарським комплексом, щоб їх використовувати», – підсумовує президент УСПП.