
Фактичний зрив податкової реформи та термінів підготовки державного бюджету на 2016 рік знову «відкидає» країну назад та повторює минулорічну ситуацію, коли головний фінансовий закон держави приймався поспіхом, без ретельного опрацювання, техніко-економічних прогнозів його положень. Наслідками стало те, що ми спостерігали в соціально-економічному плані в 2015 році, за час якого зростав лише держборг (наразі 80% від ВВП), а ось всі інші сектори означилися безпрецедентним рівнем падіння – 32% експорту, 15% промислового виробництва. У «тіні» знаходиться 42-44% бізнесу. За таку непрофесійну та неприпустиму поведінку треба нести відповідальність, зазначив президент УСПП, голова Антикризової ради громадських організацій Анатолій Кінах в коментарі вітчизняним телеканалам.
«З податковою реформою, яку заздалегідь оголосили фундаментальною, всю країну, бізнес-сектор та наших іноземних партерів півроку водили «за ніс», і це завдало нещадного удару по діловому клімату та взаємодовірі. Ніхто за декілька днів до нового року і досі не знає правил гри, розрахунків, за якими планувати свою діяльність, працювати над контрактами. Підприємці, які природно є дуже відповідальними людьми і за свої помилки вимушені жорстко платити – штрафами, падінням прибутків, втратою партнерів або клієнтів тощо, переконані, що зрив податкової реформи в масштабах держави має призвести до певних наслідків для посадових осіб. Ділове співтовариство просить парламент максимально підвищити відповідальність Кабміну за такі дії, адже зараз ведеться спроба вчиняти по минулорічній схемі – щось, за браком часу не дуже обговорюючи, прийняти «під ялинку», щось – пізніше. Але ж хто оцінить наслідки для економіки та бізнесу від такого підходу?», – наголосив лідер ділової спільноти країни.
Підприємці та промисловці пропонують Верховній Раді оцінити всі ризики та звернути увагу на те, що уряд не виконав свої професійні обов’язки, він має бути менш політизованим та більш технократичним та раціональним. Адже те, що і нині немає ні бюджету, ні реформи, є грубим порушенням законодавства.
Безпрецедентно затягнута, із порушенням норм чинного законодавства, непрозора кампанія розробки в уряді нових підходів до системи оподаткування на виконання Коаліційної угоди, при ігноруванні відвертого діалогу з громадським суспільством, діловою спільнотою перетворилася на об’єкт кулуарних домовленостей. Це рикошетом вдарило про підготовці бюджету, проект якого треба було внести ще у вересні, щоб всі могли розрахувати свої можливості, побудувати стратегію на новий рік.
«Тепер же знову замість фахових дій, аналітичних прогнозів, таких необхідних для виходу країни із кризи, отримаємо чергове спішне голосування і прийняття «аби було», та ще й за умови тиску на парламентарів. Такий підхід є неприйнятним, тим паче, що ми вже знайомі із його наслідками. У 2015 році не було ухвалено жодної системної програми щодо антикризових дій, розвитку економіки. На довгому шляху до тіснішої євроінтеграції, відкриття ринків, що врешті станеться із 1 січня, теж повинні були здійснені конкретні кроки з адаптації товаровиробників до технічних регламентів ЄС, підвищення їх конкурентоспроможності тощо. Але не здійснені! Одне метушіння замість зваженої фахової роботи», – вважає Анатолій Кінах.
До речи, громадянське та бізнес-середовище уже давно пропонувало своє бачення та допомогу у розбудові економіки та підготовки її до інтеграції, вільної торгівлі із ЄС. В Антикризовій програмі спільних дій влади та бізнесу – єдиному поки в країні стратегічному документі такого формату, на Національному форумі «Трансформація України» лунали заклики до ефективної співпраці влади, підприємництва і неурядового сектору на базі вже розроблених покрокових пропозицій для кожної сфери вітчизняної економіки.
«Неготовність до діалогу з громадянським суспільством є ознакою професійної нездатності, і за це можновладці також мають нести відповідальність», – переконаний Анатолій Кінах.