Відсутність єдності у владі загрожує поглибленням економічної рецесії та «заморожуванням» розвитку країни

Facebook Поділитись
Відсутність єдності у владі загрожує поглибленням економічної рецесії та «заморожуванням» розвитку країни

Промислово-підприємницька спільнота стурбована відсутністю сконсолідованої позиції гілок влади щодо подолання кризи, стратегічного розвитку країни, її модернізації напередодні відкриття вільної торгівлі з ЄС.  Нинішнє  протистояння гілок влади можна порівняти з ситуацією 2005-2006рр.,  коли відсутність консолідації  призвела до втрати багатьох позицій –  на внутрішньому просторі та на міжнародній арені. Ці ж речі «зіграли» в мінус під час економічної кризи 2008-2009 років, адже накопичені політичні проблеми поглибили  фінансові та призвели до падіння ВВП на 14,8% та промислового виробництва майже на 22%. Нинішні політичні торги та метушня навколо досі не прийнятого бюджету та фактично зірваної податкової реформи також не вселяють оптимізму ні українському бізнесу, ні закордонним інвесторам, наголошують в УСПП.

«Ми тому й досі не вийшли на докризовий рівень, тому що не вміємо вчитися  на своїх помилках: країні не потрібні політичні протистояння, бо йдеться про найвідповідальніші та найсерйозніші речі – вихід з кризи, розвиток країни. Немає ні стратегії, ні спільного бачення, куди і яким чином рухатися – жодної системної держпрограми як в загальному вимірі, так і в галузевих. На цьому фоні дуже важлива діяльність громадянського суспільства, яке здатне до консолідації,  яке єднається, напрацьовує свої ідеї, пропозиції, комплексні документи та саме вже пропонує їх владі», – каже президент УСПП, голова Антикризової ради громадських організацій Анатолій Кінах.

За розрахунками незалежних аналітиків, Коаліційна угода, що мала на меті вивести країну на шлях сталого розвитку,  виконується наразі лише на 30% – це надзвичайно низький показник для країни, що намагається реформуватися швидкими темпами, адаптувати свою економіку до вимог ЄС, завоювати нові ринки збуту. Такі «результати» розчаровують не лише українців та вітчизняний бізнес, але й закордонних партнерів. Подібний ефект може поглибити кризу, адже неготовність до викликів на шляху соціально-економічного розвитку, відсутність компенсаторних заходів, злагодженої позиції хоча б у таких важливих питаннях, як податкова реформа,  створення привабливого підприємницького та інвестиційного клімату, вчасне ухвалення бюджету  матимуть лише негативні наслідки.

Наразі вони теж невтішні. З економікою наполовину в тіні (42%), держборгом у 80% ВВП, падінням виробництва на 15%, 47%-ю інфляцією та майже синхронним зниженням зовнішньої (-32%) та внутрішньої торгівлі (-22%) країна готується ввійти в новий рік.

«В світі панує жорстка конкуренція. Так, нам допомагають міжнародні фінансові інституції, але  Україна не може розраховувати на це вічно. Держава повинна сама розвиватися, опираючись на власний потенціал, збільшуючи його. Єдність та спільна системна робота – це єдиний рецепт успіху. А такої роботи багато. Окрім названих уже дій щодо прийняття до кінця 2015 року держбюджету на наступний, напрацювання з громадськістю та бізнесом в найближчі 2-3 місяці стимулюючої до розвитку податкової реформи, необхідно наполегливо працювати над адаптацією українських товарів до технічних вимог і регламентів ЄС. Ринки  відкриваються вже за тиждень!», – наголошує Анатолій Кінах.

Він відзначає, що робота над цим завданням не може відкладатися ні на мить, адже і так втрачено багато часу. Ділова громада про ці речі говорила вже давно. Підготовлені нею пропозиції, викладені в комплексній Антикризовій програмі спільних дій влади та бізнесу, є у керівництва держави. Основне – добитися від нього консолідації і реального діалогу із громадськістю та підприємництвом.

«Альтернативи цим процесам просто немає», – каже президент УСПП.