Неурядова організаціяOpeneurope» та УСПП випустили інформаційний ролик для українського бізнесу про перспективи використання біомаси, її економічні переваги та прогноз інвестицій в цю сферу в найближчі роки.
Експерти - голова правління Біоенергетичної асоціації України Георгій Гелетуха, радник голови Держенергоефективності Констянтин Гура, представники Інституту газу НАН України Констянтин П’яних та Євген Нікітін - переконані: ринок біомаси в Україні буде стрімко розвиватися.
До 2035 року остання замістить 11% енергії, що споживається.
При цьому окупність інвестицій в цій сфері в Україні - чи не найкраща в світі: від 2-3 до 7 років.
«Ресурси біомаси у нас великі – 21 млн. тонн нафтового еквівалента. З них найбільшу частку становлять саме аграрні відходи. Так, в Україні енергетичний потенціал біомаси тільки з АПК становить еквівалент 17—20 млрд. кубометрів природного газу» , - кажуть фахівці.
Окрім того, експертами пропонується ідея енергетичного самозабезпечення міст. Тверді побутові відходи, мул каналізаційних стоків і т.д. – є ресурсом для вироблення тепла. В Інституті газу, де свого часу розробили технічне обґрунтування для кількох обласних центрів України, переконані: вже зараз завдяки цьому тепломережі населених пунктів можуть бути забезпечені на 30%. А в разі підвищення енергоефективності житлових фондів можливо буде повністю задовільнити енергетичні потреби міста.
Галузь біоенергетики активно розвивається, у тому числі – завдяки «зеленому» тарифу на електричну енергію та стимулюючому тарифу на тепло з альтернативних джерел; системи аукціонів тощо.
Серед того, що ще пропонують експерти – скористатися досвідом Литви і запустити біопаливну біржу. Зараз цю ініціативу активно лобіюють Біоенергетична асоціація України та Держенергоефективності.
Також фахівці радять надати можливість підключення виробників тепла із біомаси до комунальних мереж, а також розробити механізм стимулювання вирощування і використання енергетичних культурв Україні.
Серед вигод біоенергетики - і зменшення викидів СО2, а відтак - і турбота про екологію.
Також, Україна може внести свій вклад в досягнення цілей ЄС щодо використання відновлювальних джерел енергії, оскільки Європі буде потрібен імпорт біомаси. Европейці планують вийти на 32% біоенергетики в структурі споживання енергії вже до 2035 року. Оpeneurope і УСПП також підготували буклет для бізнесу. в якому більш детально проаналізували ринок біоенергетики в ЄС і Україні, а також представили попередній підрахунок окупності бізнес-плану в цьому секторі.